FINES Slovenský výrobca nábytku Ι Nakupujte online

Ako vybrať ten správny rošt do postele

  • 62 čítaní / zobrazení

Samotný rošt v posteli je dôležitým prvkom, ktorý ovplyvňuje kvalitu spánku. Slúži ako základňa na dokonalé uloženie matraca, a spolu vytvárajú dokonalý priestor pre odpočinok.

Rozdelenie roštov

Drevené rošty rozdeľujeme na dve základné skupiny:

Lamelové rošty patria do skupiny pružných roštov, prispôsobujú sa tvaru tela a zmierňujú samotný tlak na chrbticu i kĺby. Pri týchto roštoch je ešte na mieste všimnúť si uchytenie lamiel k rámu roštu, resp. či sa dajú puzdra, alebo lamely v prípade poškodenia ľahko vymeniť. Lamely v rošte majú obvykle šírku 35 mm alebo 53 mm.

Naopak pevné latové rošty poskytujú stabilnú podporu pre telo. Ich pevná konštrukcia zabraňuje zmenám tvaru počas spánku. Takže ak preferujete spanie na tvrdom matraci, jeho tvrdosť umocníte výberom pevného latového roštu.

Ďalším rozdelením delíme rošty na pevné – bez výklopu, výklopné či polohovacie – s manuálnym polohovaním alebo pomocou elektromotora. Výklopné rošty nám umožňujú, alebo uľahčujú prístup do úložného priestoru postele. Výklop môže byť z boku alebo odpredu, volíme to podľa toho, z ktorej strany máme v spálni lepší prístup do úložného priestoru. Aby toho nebolo málo, výklopný rošt sa môže vyklápať buď pomocou pružín, alebo pneumatických vzpier.

Rošty, ktoré sú umiestnené napevno sa zvyčajne používajú pri posteliach bez úložného priestoru. Nie je problém ich z postele vybrať, ale nie je to moc praktické. Polohovacie rošty ocenia hlavne ľudia, ktorí majú problém s pohybom, alebo aj ľudia, ktorý si radi čítajú alebo sa z postele radi dívajú na televíziu. Polohovaním je možné prispôsobiť rošt podľa vašich potrieb, aby sa spánok a vstávanie z postele zaobišlo bez väčších problémov.

Rošt má vplyv nielen na pohodlie pri oddychu, ale i na celkový zdravý spánok, a to tým že pomáha pri odvádzaní vlhkosti a tepla z tela. Zabezpečujú prirodzené vetranie, čo znamená že vzduch môže voľne cirkulovať pod vašim telom.

Zhrnutie

Pri výbere roštu sa okrem typu roštu zamerajte aj na jeho nosnosť a hlavne, aby vyhovoval vašej konštitúcií tela. Niektoré rošty poskytujú extra podporu v driekovej časti pomocou zdvojených lamiel, iné sa dajú naviac vystužiť aj extra popruhmi. Samozrejme, netreba zabudnúť aj na správny rozmer roštu, tak aby presne zapadol do postele. Ak si s týmito vecami pri výbere neviete rady, ochotne Vám pomôžeme s výberom roštu v našej predajni.

Takže keď si to zhrnieme, správny rošt vie napomôcť k odbúraniu bolestí spojených s nekvalitným spánkovým prostredím. Pomáha nám tak udržiavať posteľ čerstvú a príjemnú, tak aby sme sa do nej tešili ešte viac, než doteraz J.

 späť na blog o bývaní a nábytku