FINES slovenský výrobca nábytku Ι sedačky, postele

Ako vybrať jedálenský stôl?

  • 168 čítaní / zobrazení

Najčastejšie sa doma rodina stretáva v obývačke na pohodlnej sedacej súprave, často tomu predchádza posedenie za jedálenským stolom pri chutnom jedle alebo nápoji.

Proces výberu kuchyne a jedálenskej časti býva často náročný, či už pre zhotoviteľa alebo objednávateľa. Po všetkých týchto náročných úkonoch  je práve výber správneho jedálneho stola čerešničkou na torte - niekedy to býva neľahký proces ako skombinovať farbu, materiál a rozmer, aby nám to všetko pekne spolu ladilo.

Základné delenie stolov je

  • pevné
  • rozkladacie

Pevné stoly sú ideálnou voľbou pre priestory, kde nemusíte robiť kompromisy a rozmiestnenie nábytku je fixne dané. Využijete ich pri veľmi malých interiéroch, kde už nemôžete s ničím hýbať – tu je však na mieste rozmýšľať aj nad rozkladacím stolom a pri príležitosti rodinných stretnutí pár krát za rok ich jednoducho rozložiť. Taktiež vo veľkých priestoroch, v ktorých nie ste obmedzovaný priestorom a rovno si zvolíte veľký stôl.

Rozkladacie jedálenské stoly sa vyznačujú svojou flexibilitou a praktickým riešením. V prípade potreby za pomoci jednoduchej konštrukcie ľahko zmeníte jeho veľkosť. Jedinou nevýhodou je prítomnosť predelu, ktorý je viditeľný a môže rušiť jeho celistvý vzhľad stola. Tu je dobré preskúmať aj systém rozkladu stola a samozrejme aj plochu, o ktorú sa stôl rozloží.

a podľa tvaru sa stretneme najčastejšie s:

  • okrúhlym
  • štvorcovým
  • obdĺžnikovým

Tvar si volíme podľa priestoru, prípadne od počtu a tvaru stoličiek, ktoré potrebujeme za stôl uložiť.

Materiály

Dnes už sú stoly vyhotovené z najrôznejších materiálov, najčastejšie sa však stretneme s materiálmi ako sú masívne drevo – najviac buk, dub, borovica. Ďalej to môžu byť materiály ako lamino – ktoré je veľmi podobné masívnemu drevu, avšak za zlomok, ceny. Oproti masívnemu drevu je tento materiál odolnejší oproti oderom a úderom ako masívne drevo. A netreba zabudnúť ani na jednoduchú údržbu. A nakoniec sa stretneme aj so stolmi z kovu, plastu či skla.

Najpopulárnejšie sú jednoznačne stoly z masívneho dreva. Nielen že sú veľmi pekné a nadčasové, ale pri ich životnosti dokážu prežiť i niekoľko generácií. Dodávajú jedálni ten pravý pocit domova a sú veľmi príjemné na dotyk. Jeho nevýhodu je jeho váha, takže časté presúvanie je niekedy veľmi náročné. Tu je namieste zvoliť správnu povrchovú úpravu, či už lak, alebo farebné prevedenie. Do budúcna treba počítať s tým, že stôl bude treba vybrúsiť a nanovo nalakovať.

Ďalšiu vec čo si treba všimnúť, je uchytenie nôh, resp. podnože k stolovej doske, aby sa Vám stôl po čase tzv. nevykýval a bol pevný.

Rozmer stola

Najčastejší rozmer stola je 120x80 cm, a výška stola je približne medzi 70 až 80 cm. Každý výrobca vyrába rozmery od svojich možností, prípadne od návykov svojich zákazníkov. U nás Vám po dohode vyhotovíme aj atypický rozmer, aby Vám do interiéru čo najlepšie zapadol.

Výber dizajnu stola by sa mal riadiť štýlom, vzhľadom, veľkosťou vášho priestoru ale i počtom členov vašej domácnosti, tak aby mal za stolom každý z vás dostatočný priestor. S výberom Vám radi pomôžeme v našich predajniach

 späť na blog o bývaní a nábytku