FINES slovenský výrobca nábytku Ι sedačky, postele

Výber manželskej postele

  • 188 čítaní / zobrazení

Manželská posteľ slúži partnerom ako miesto pre relax, oddych, ale hlavne je to priestor pre pohodlný a zdravý spánok. Je tiež skvelým dizajnovým doplnkom, ako do spálne preniesť svoju osobnosť a štýl. Ako centrálny prvok v spálni vytvára jej celú atmosféru, a každý zvyčajne chce, aby v spálni panovala hlavne harmónia a pohodlie.

Nemali by sme zabúdať, že manželská posteľ by mala poskytovať dostatok priestoru obidvom partnerom. Štandardným rozmerom je 180x200 cm, ale v ponuke bývajú aj postele šírky 160x200 cm, ktoré pre mnohých predstavujú optimálny kompromis.

Väčšina postelí disponuje i praktickým úložným priestorom, ktorý umožňuje využívať manželské dvojlôžko na maximum. Získavate ním nový priestor s ľahkým prístupom k uloženým veciam, ako napríklad vankúše, deky, sezónne veci a pod. Jednoducho ušetríte priestor inde, ktorý môžete využiť efektívnejšie.

Masívna, čalúnená alebo lamino posteľ?

Pri výbere postele je dôležité zvoliť správny typ materiálu. Najčastejšie vyberáme posteľ z masívneho dreva, najčastejšie z buku, potom z laminovanej DTD alebo čalúnenú posteľ.

Masívne postele

Masívne drevo je veľmi trvácne a odolné. Na mieste je vybrať nadčasový dizajn, pretože so správnou starostlivosťou vydrží posteľ dlhé roky s minimálnymi známkami používania. Navyše ide o ekologický a zároveň prírodný antibakteriálny materiál, čo ocenia nielen alergici, ale i ľudia, ktorým záleží na životnom prostredí a taktiež na ich čistej a hygienickej domácej klíme. Pri bukových posteliach sa v konečnej fáze volí odtieň, buď prírodný lakovaný, alebo odtieň podľa vzorkovníka morenia, prípadne farbenia.

Postele z DTD laminovanej drevotriesky

Posteľ vyrobená z laminovanej DTD je skvelou voľbou vhodnou pri obmedzenom rozpočte. Dekory pri tomto materiály sú už tak sofistikovane prepracované, že sú na nerozoznanie od masívneho dreva. Vždy platí, čím je laminovaný DTD materiál tenší, tým je posteľ lacnejšia. Optimálne je vybrať posteľ s hrúbkou DTD materiálu aspoň 18 mm, aby jednotlivé spoje vydržali čo najdlhšie. Ak posteľ plánujete využívať každý deň, nie len príležitostne, je dobré, aby hrany postele boli od výroby olepené nie papierovou páskou, ale kvalitnejšou hrubšou ABS hranovacou páskou. Dosky sú tým pevnejšie a vydržia aj náhodne nárazy do hrán (napríklad vysávačom) bez poškodenia.

Čalúnené postele

Popularita čalúnených manželských postelí asi nikdy neklesne. Okrem ich pompézneho vzhľadu umocňujú pocit tepla domova a prinášajú kus luxusu do spálne. Kto by sa nechcel cítiť ako kráľ či kráľovná? Ich mäkké čelo priam láka otvoriť si knihu a začítať sa do jej tajov príbehov. Z praktického hľadiska poskytujú väčšiu izoláciu tepla ako masívne postele, ktoré sú vzdušnejšie. Pri niektorých modeloch je možné čelo posúvať hore a dole v rozmedzí niekoľkých centimetrov.

Čalúnené postele sú väčšinou ponúkané s roštom a miesto pre voľný matrac. Na trhu však nájdeme aj postele, ktoré majú začalúnený matrac – nazývame ich boxspringové, resp. kontinentálne postele. 

Zhrnutie

Okrem materiálu vstupujú do hry aj iné parametre, ako napríklad samotná výška postele. Na trhu sú k dispozícií nízke postele, ale aj veľmi komfortné vysoké postele. Ľudia, ktorí majú radi vyšší komfort vstávania, by sa mali zamerať na vysoké postele. Tie poskytujú lepšiu podporu a stabilitu. Vysoké postele sú vhodné aj pre ľudí po operácií chrbtice – nastupovanie a vstávanie z postele je omnoho komfortnejšie. Nezanedbateľnou výhodou je aj väčší úložný priestor, čo sa vždy hodí.

Samotný dizajn v dnešnej dobe pri výbere postele je pre zákazníkov tiež dôležitý aspekt. Hodnotiť však, ktorá je najkrajšia, či najlepšia je veľmi subjektívne, preto je výber hlavne na zákazníkovi.

Manželská posteľ je miestom, kde trávite mnoho času každý jeden deň. Takže posteľ musí lahodiť nielen telu ale aj oku a samozrejme dodáva celej miestnosti charakter. Niekedy je v jednoduchosti krása a niekedy zase štýlová výstredná posteľ rozžiari celú miestnosť. Rôzne druhy čiel, korpusov vedia niekedy zamotať hlavu, preto je vhodné si vopred určiť parametre a štýl, ktorý by mala posteľ spĺňať.

Netreba zabudnúť i na správny výber matracov či roštov a v neposlednom rade nezabudnite dobre nakombinovať aj nočné stolíky, komodu, a ďalší spálňový nábytok. Tak čo, už ste sa rozhodli pre tú správnu posteľ?

 späť na blog o bývaní a nábytku