FINES Slovenský výrobca nábytku Ι Nakupujte online

Výber vhodnej sedacej súpravy

  • 63 čítaní / zobrazení

Obývacia miestnosť je centrom diania každej jednej domácnosti. Je miestom, kde sa členovia domácnosti stretávajú pri spoločných rozhovoroch, či oslavách, pri sledovaní televízie, poobednom relaxe, či pri stretnutí so svojimi priateľmi a príbuznými. Je to priestor, kde sa človek cíti bezpečne a pohodlne. Preto jedným z najdôležitejších prvkov v miestnosti je kvalitná, pohodlná a samozrejme i oku lahodiaca sedacia súprava. Pri výbere treba zohľadniť množstvo faktorov, aby ste vo finále boli so sedačkou čo najviac spokojní, samozrejme čo najdlhšie.

Vhodný dizajn

Prvé čo nás ovplyvňuje pri výber je dizajn. Následne dizajn vybranej sedačky ovplyvňuje celkový vzhľad/estetiku priestoru a jeho samotnú atmosféru. Nesprávne zvolený dizajn môže pôsobiť rušivo alebo môže na seba strhávať až moc pozornosti – teda pokiaľ to nie je zámer. Naopak správne vybraná sedacia súprava môže byť vhodnou dekoráciou priestoru. Dovolíme si tvrdiť, že práve sedačka je prvkom, ktorý má najväčší vplyv na finálny vzhľad a atmosféru celého bytu. Jej farba, tvar, správne zvolený materiál i samotná zostava majú na tomto veľkú zásluhu.

Poznáme rôzne štýly sedacích súprav, v dnešnej ponuke si určite vyberie každý zákazník:

  • Minimalistická sedacia súprava by mala byť hlavne jednoduchá so štýlovými líniami s čistým nevtieravým dizajnom, bez zbytočných detailov. Pri farbách sa treba zamerať na sivé, čierne i béžové odtiene.
  • Moderná sedacia súprava má v sebe „high tech“ prvky, ako sú elektrické polohovanie, zabudovanú chladničku, alebo bezdrôtové nabíjanie. Široké plochy na sedenie a pohodlné sedáky v sedačke nesmú chýbať.
  • Pri tradičnom, resp. klasickom štýle by ste mali klásť dôraz na pohodlnosť, ktorú zaručujú klasické tvary sedacej súpravy s typickými vysokými opierkami. Tieto tvary sú nestarnúce, takže zapadnú i do modernejších priestorov. Čo sa týka farebnosti, milovníci tohto tradičného štýlu obľubujú teplé tóny, kde môžu kombinovať viacero dizajnov a farieb na korpuse, sedákoch i opierkach. Ak chceme docieliť modernejší vzhľad, stačí vybrať modernú poťahovú látku vo farbe, ktorá je práve „IN“ a čierne nohy len podtrhnú moderný vzhľad.
  • Industriálna sedacia súprava by mala byť robustnejšieho tvaru ale stále by mala mať moderný dizajn. Zaujímavé štruktúry poťahových materiálov pripomínajúce kožu s tmavším či svetlejším šitím sú pre tento štýl ako stvorené.
  • Do priestoru s vintage prvkami sú ideálne tzv. retro sedacie súpravy. Ich vzhľad je typický svojimi ohybmi, krivkami a peknými baňatými bokmi. Na týchto tvaroch pekne vyniknú kvetové či ornamentové látky v kombinácii s jednofarebnými látkami.

Najbežnejšie tvary sedacích súprav sú:

Funkčnosť

Popri dizajne je vhodné pozerať aj na funkčnú stránku sedačky. Sedacie súpravy môžu byť vybavené rozkladacím priestorom na spanie tzv. rozkladom. Cez deň spĺňajú funkciu sedacej súpravy, zatiaľ čo v noci ich môžete využívať ako priestor na každodenný alebo príležitostný spánok. Okrem rozkladu býva v sedačkách i úložný priestor, čo opäť umožňuje využívať priestor efektívnejšie a môžete tam uskladniť rôzne sezónne oblečenie, či náčinie. Túto funkciu ocenia všetci, ktorí majú radi miestnosti bez množstva preplnených skriniek a poličiek.

Dôležité sú aj doplnky ako napríklad nadhlavníky, vankúše, drevené podnosy a podobné bežné súčasti. Nadhlavníkom si zvýšite chrbtovú časť a tým získate podporu pre hlavu a krk, čo je veľmi dôležité pri udržiavaní správnej ergonómie sedenia. Ak si vyberiete polohovacie nadhlavníky, umožnia vám viac variovať miesto nad hlavou a každý člen rodiny si určite nájde ideálnu polohu sedenia.

Ďalšími faktormi, ktoré je dôležité zvážiť je plocha sedenia, výška či tvrdosť samotného sedenia. Priestor, ktorý máte k dispozícií môže byť niekedy veľmi obmedzujúci pri samotnom výbere sedacej súpravy. Viacpočetné rodiny ocenia väčšie sedacie súpravy v tvare U, možno i s doplnkovými kreslami, ktoré poskytujú dostatok pohodlného priestoru. Naopak menšie sedacie súpravy môžete rozšíriť taburetkami v kompaktnejších rozmeroch. Vyššiu výšku sedacích súprav ocenia hlavne osoby s problémami s kĺbmi. Komfort sadania a vstávania sa dostáva na vyššiu úroveň. Mladšie generácie uprednostňujú ležérnosť nižších sedacích súprav. Samotná tvrdosť sedenia závisí od preferencií, pre niekoho je tvrdé sedenie príjemné a pre iných nepohodlné. Mäkké sedenie môže spôsobovať to, že budete mať pocit tzv. topenia sa v sedacej súprave. Je potrebné si nájsť ten správny balans, alebo si všetko vyskúšať v predajni.

Zhrnutie

Vhodná sedacia súprava prináša do obývacej izby priestor pre príjemne strávené chvíle s rodinou či priateľmi. Dodáva priestoru teplo domova, pohodlie, príjemnú atmosféru ale je aj štýlovým doplnkom. Netreba zabudnúť, že okrem dizajnu a finálneho vzhľadu izby, je dôležitá aj jej samotná funkčnosť. Na výber sedacej súpravy si vyčleňte viac času, aby ste výsledok neskôr neľutovali. Odporúčame sa poradiť s predajcami v jednej z našich kamenných predajní.

 späť na blog o bývaní a nábytku